Antradienis , 5 gruodžio 2023
Pagrindinis / Kultūra / Gelgaudiškio dvaro rūmuose – Alberto Švenčionio fotografijų paroda „Būtsargiai – Lietuvos piliakalniai“

Gelgaudiškio dvaro rūmuose – Alberto Švenčionio fotografijų paroda „Būtsargiai – Lietuvos piliakalniai“

Šių metų liepos 6 dieną Gelgaudiškio dvare (adresas: Parko g. 5, Gelgaudiškis, Šakių rajonas) atidaroma Alberto Švenčionio fotografijų paroda „Būtsargiai – Lietuvos piliakalniai“.

Lietuva – šalis, turtinga savo istorine praeitimi, susieta su didžių kunigaikščių ir net karalių valdymą menančiais periodais. Bene ryškiausi šių istorinių laikotarpių ženklai yra piliakalniai, kurių mūsų krašte galima suskaičiuoti daugiau nei 800. Jie plačiai pasklidę po visą šalį, tad norint pamatyti bent didžiąją jų dalį, reikėtų skirti nemažai laiko ir jėgų. Tuo tarpu, kūrėjas Albertas Švenčionis nepagailėjo kone dešimtmečio ir lankydamasis įvairiosiose mūsų krašto vietovėse, sukūrė unikalų ir reikšmingą fotografijos darbų ciklą „Lietuvos piliakalniai“. Ciklas išskirtinis ne tik Lietuvos foto meno kontekste, bet ir paties menininko kūrybinėje biografijoje – iki šiol jo darbuose buvo ryškūs reportažinės fotografijos principai, tam tikro judėjimo, veiksmo fiksavimas. Tuo tarpu, čia skiriamas dėmesys kompozicijai, darbuose vyrauja, gamtos motyvai, juntama ramybė ir susikaupimas.

Albertas Švenčionis. Šatrija.
Albertas Švenčionis. Šatrija.

Pavieniai ar grupėmis, apgaubti rūko, nušviesti saulės, įvairiais metų laikais įamžinti piliakalniai A. Švenčionio fotografijose tarsi mėgina parodyti savo didybę ir dvasią, kurios daugelis iki šiol nepraradę. Kadaise atlikę svarbias funkcijas – ritualines, karinės paskirties, šiandien jau jie yra daugiau estetinio pasigėrėjimo objektai, Lietuvos kraštovaizdžio formuotojai, praėjusių epochų simboliai. Jų paveikslas priklauso nuo metų ar paros laiko, oro sąlygų, fotografo asmeninės būsenos.

Fotografijose sukurta skirtinga vietovės atmosfera, kuri žadina vaizduotę ir tampa akstinu domėtis savo krašto istorija bei kelia patriotiškumo jausmus. Žvelgiant į menininko kurtas fotografijas, mums ima rūpėti, kokia informacija jose užkoduota, koks piliakalnį supantis kontekstas, ką slepia jo požeminiai sluoksniai. Galima teigti, jog čia užfiksuotas vienas svarbiausių lietuvių tapatybės ženklų, turtinantis mus ne tik intelektualiai, bet ir dvasiškai.

Ši A. Švenčionio fotografijų paroda, skirta Lietuvos Valstybės dienai – ne tik istorinio/kultūrinio paveldo dokumentacija, bet ir estetikos principais kuriama konkreti nuotaika, pasakojama tautos istorija. Autoriui svarbu perteikti vaizdą taip, kad jis jaudintų žiūrovą. Tam pasitelkiami ir sakralumo ženklai – tokie, kaip Kryžių kalno motyvas, apgobtas miglos, sukuriantis mistinę nuotaiką. Ši paroda – išskirtinė galimybė koncentruotai apžvelgti Lietuvos praeitį su vaizdingai perteiktais šiandien išlikusiais istorijos reliktais fotografijose, kurios pasižymi neabejotinai didele menine verte.

Menotyrininkė Miglė Morkūnaitė

Paroda veiks iki šių metų rugpjūčio 6 dienos.

Maloniai kviečiame.

Parodą rengia galerija Aukso pjūvis.
Galerija „Aukso pjūvis“
Adresas: Verslo lyderių centras (BLC), K. Donelaičio g. 62, Kaunas

Taip pat skaitykite

„Antikvariniai Kašpirovskio dantys"

„ANTIKVARINIAI KAŠPIROVSKIO DANTYS“ KNYGŲ MUGĖJE PRISTATYS ALBUMĄ IR VAIZDO KLIPĄ

Visada smagiai nusiteikę „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“ šią savaitę stebins ilgai lauktomis premjeromis. Vilniaus knygų mugėje ...