Sekmadienis , 19 gegužės 2024
Pagrindinis / Kultūra / Juozas Miltinis – Lietuvos teatro legenda

Juozas Miltinis – Lietuvos teatro legenda

Juozas Miltinis

Lietuviškos teatro tradicijos yra gilios ir prasmingos. Tai liudija ne viena iškili asmenybė, tačiau pasigilinus, kas labiausiai  įtakojo lietuvišką teatrą, daugelis neabejotinai atsakytų – Juozas Miltinis. Amžininkų liudijimais, tai buvo neeilinė asmenybė ne tik scenos užkulisiuose, bet ir gyvenime. Menininkas iš didžiosios raidės, o jo atminimas gyvas ne tik memorialinėse lentose, bet ir daugelio lietuvių širdyse.

Kuo Lietuvai yra nusipelnęs Juozas Miltinis.

Juozas Miltinis gimė Žemaitijoje, Akmenės rajone 1907, vaikystę praleido motinos tėviškėje Ramoniškėse. 1931 metais baigė Kauno Vaidybos mokyklą. 1932 metais išvyko mokytis į Prancūziją. Vėliau studijavo Londone, prieš karą grįžo į Lietuvą. 1940 metais paskirtas Panevėžio teatro aktoriumi su teise režisuoti. Teatre dirbo iki 1954. Vėliau, už ideologiškai netinkamą teatro repertuaro formavimą atleistas iš teatro, pradėjo darbuoti Lietuvos kino studijoje, tuo metu nusifilmavo ir vaidino keliuose lietuviškuose kino filmuose. 1959 metais grįžo į Panevėžio teatrą, kur dirbo vyriausiuoju režisieriumi iki 1980-jų. Juozas Miltinis amžinybėn iškeliavo 1994 metais. Miltinis – tikra teatro legenda, žymus Lietuvos teatro režisierius, pedagogas ir aktorius, kuris ypač prisidėjo prie Lietuvos teatro vystymo ir plėtros XX amžiuje. Jo darbai yra vertinami kaip itin svarbūs Lietuvos teatro istorijoje. Didžiausias Miltinio nuopelnas – sukurtas intelektualus filosofinis teatras ir išugdyti aktoriai, tai neabejotinai įtakojo Lietuvos teatro kryptį ir tendencijas.

Juozo Miltinio reikšmė ir nuopelnai Lietuvos teatrui:

J. Miltinis režisavo spektaklius, kuriuose aktorius privalėjo derinti improvizacinius gebėjimus ir statomo veikalo istorinį kontekstą. Jo spektakliai buvo pripažinti ir vertinami tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.

  • Juozas Miltinis buvo talentingas pedagogas. Jis įkūrė prie Panevėžio dramos teatro aktorių paruošimo Dramos studiją. Miltinis išugdė daug žymių Lietuvos aktorių – tai Jonas Alekna, Bronius Babkauskas, Donatas Banionis, Vaclovas Blėdis,  Gediminas Karka, Algimantas Masiulis, Stasys Petronaitis, Eugenija Šulgaitė, Kazimieras Vitkus, Regina Zdanavičiūtė ir kiti.
  • Aktyvus kultūros puoselėtojas. Daug prisidėjo prie Lietuvos kultūros plėtros bei jos reprezentavimo tarptautiniu lygmeniu.
  • J. Miltinis yra laikomas intelektualinio ir filosofinio teatro kūrėju. Jo darbai paskatino teatro meną Lietuvoje siekti aukštesnių meninių ir estetinių kriterijų.
  • J. Miltinis sulaukė pripažinimo ir įvertinimo. J. Miltiniui suteiktas LSSR nusipelniusio artisto vardas, LSSR liaudies artisto vardas, SSRS liaudies artisto vardas. Jam suteiktas Panevėžio Garbės piliečio vardas, apdovanotas Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Gedimino 3-ojo laipsnio ordinu. Jau po mirties, režisieriaus nuopelnai Prancūzijos Respublikos vyriausybės įvertinti, suteikiant Meno ir literatūros ordino kavalieriaus vardą.
  • J. Miltinis buvo nenuspėjama, daugiabriaunė asmenybė, reiklus pedagogas ir genialus režisierius, daręs įtaką ne tik savo aktoriams, bet ir teatro žiūrovams.

Juozas Miltinis yra viena iš ryškiausių Lietuvos teatro asmenybių, kuris savo veikla prisidėjo prie teatro žinomumo. Jo dėka Panevėžio dramos teatras tapo legenda ir buvo vertinamas ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.

Sužinokite daugiau apie šią iškilią asmenybę apsilankę virtualioje pažintinėje svetainėje Kulturoskelias.lt.

Taip pat skaitykite

Dalia Stalauskienė. Debesis.

Pratęsiama Dalios Stalauskienės kūrinių paroda „Laiko ataudai“

Nuo šių metų liepos 29 dienos Gelgaudiškio dvare (adresas: Parko g. 5, Gelgaudiškis, Šakių rajonas) ...