Ketvirtadienis , 25 balandžio 2024
Pagrindinis / Verslas / Nuosavos saulės elektrinės: bendradarbiavimas su ESO tinklais

Nuosavos saulės elektrinės: bendradarbiavimas su ESO tinklais

Šiuo metu Lietuvoje virš 8 000 gyventojų turi nuosavas saulės elektrines. Jau keli metai iš eilės šis skaičius sparčiai didėja, elektrinių įsirengimą skatina Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) skiriama parama. Žmonės nori sutaupyti elektrai, o taip pat prisidėti prie žaliosios energetikos skatinimo. Vis tik saulės elektrinės nėra nepriklausomos, jos dažniausiai pajungiamos prie ESO elektros tinklų tam, kad galėtų kaupti energijos perteklių, pagamintą vasarą. Gyventojai atsiima šį perteklių žiemos ir nakties metu, kai energijos generuojama labai mažai.

Ką reikėtų žinoti prieš nusprendžiant įsirengti saulės elektrines?

Jeigu norima saulės elektrinę įsirengti ant stogo, be abejo, reikia žinoti ar stogas tinkamas, ar jo pasvirimo kampas leis sumontuotai jėgainei maksimaliai generuoti energiją.

Dar vienas labai svarbus aspektas – įvertinti elektros tinklo pajėgumą. Jeigu neužtenka pajėgumo priimti generuojamą energiją, reikės rekonstruoti namų elektros tinklą, o tokie darbai gali kainuoti ne vieną tūkstantį eurų. Todėl patariama dar prieš įrengiant elektrinę pasitikrinti, ar ji gali būti prijungta prie skirstomojo tinklo ir kokiomis sąlygomis. Tokią patikrą gali atlikti ESO specialistai.

Saulės elektrinės prijungiamos prie tinklų už tam tikrą mokestį

Kaip jau minėta, jėgainės nėra visiškai nepriklausomos nuo elektros tinklų, nes jų generuojamos energijos kiekis nėra pastovus, jis priklauso nuo oro sąlygų, saulės aktyvumo. Taigi, gaminama ir nesunaudojama iš karto energija pervedama į tinklus. Tam reikia sudaryti sutartį su ESO tinklais ir pasirinkti patogiausią mokėjimo už elektros pasaugojimą būdą. Galima atsiskaityti šiais būdais:

  • Atiduoti elektros tinklams 41 % sugeneruotos energijos, manais už elektros pasaugojimą. Šis variantas – geras sprendimas, kai įrengiamos didesnės 10 kW galios saulės elektrinės.
  • Atsiskaitoma už kiekvieną susigrąžintos energijos kilovatą. 1 kWh kaina – 5,454 cento.
  • Mokamas mėnesio mokestis, atsižvelgiant į jėgainės bendrą galią. 1 kW galios tektų mokėti 3,1944 eurus.
  • Mokama už susigrąžintą energiją ir už instaliuotą galią.

Skaičiuojama, kad saulės elektrinių savininkai moka apie 3 kartus mažesnę kainą už elektrą.

Taip pat skaitykite

Ką parodo finansinių ataskaitų auditas?

Kaip jau pats pavadinimas nemažai išduoda, tai susiję su įmonės finansais bei finansinėmis atskaitomis. Kadangi ...