Antradienis , 18 birželio 2024
Pagrindinis / Įvairenybės / Šiuolaikinis menas ir kvantinės fizikos paskaitos po atviru dangumi festivalyje „Yaga Gathering 2016“

Šiuolaikinis menas ir kvantinės fizikos paskaitos po atviru dangumi festivalyje „Yaga Gathering 2016“

Ketvirtadienį, liepos 28 dieną prasideda festivalis „Yaga Gathering 2016“. Penkias dienas truksiančiame renginyje po atviru dangumi vyks parodos, garso ir vaizdo performansai, paskaitos, audioteatro spektakliai, skambės eksperimentinė muzika, – ir tai tik dalis naujos krypties pasirodymų, veiksiančių pirmą kartą pristatomoje festivalio Koncepto scenoje.

Pasak Koncepto scenos kuratorės, aktorės Eglės Valadkevičiūtės, šį kartą festivalis ištrins bet kokias ribas ne tik tarp žanrų, bet ir tarp mokslo ir meno. „Juk tam, kad kažkas galėtų atlikti muzikinius kūrinius, pirmiausia reikėjo išrasti instrumentus ar techniką, kuria jie bus atliekami. Todėl šiais metais ne tik kalbėsime, klausysimės ir grožėsimės menu, festivalyje pristatysime ir praktiškai parodysime, ko reikia, kad menas gimtų ir koks didžiulis kelias nueinamas šiame kūrimo procese“, – kalba scenos kuratorė.

Domantas Kvedaras nuotr.
Domantas Kvedaras nuotr.

Galimybė pamatyti ir sužinoti kaip gimsta menas

Visomis festivalio dienomis veiksiančioje pop-up galerijoje po atviru dangumi bus pristatomi perspektyvių jaunųjų Lietuvos menininkų Rūtos Matulevičiūtės, Elenos Šimulynaitės, Ievos Terejevos, Vikos Pranaitytės darbai.

Dailininkai Elena Šimulynaitė ir Galintas Laurišas kurs paveikslus realiu laiku – visiems festivalio svečiams bus suteikta galimybė pamatyti, kaip vyksta profesionalus dailės procesas. Elena Šimulynaitė tapo siurrealistinius, abstrakčius, kiek psichodelinius paveikslus. Galintas Laurišas, įkvėptas street art kultūros savo kūriniuose nagrinėja žmogaus gyvenimą dabartiniame pasaulyje. Pasak paties menininko, jo kūrinius inspiruoja „sistema“, kuri tam tikra prasme kelia nerimą, priklausomybes, o šiuolaikinės technologijos atitolina žmogų nuo realybės.

Koncepto scenos paskaitų spektras šiemet itin platus – nuo Sibiro šamanizmo iki sudėtingų fizikos procesų. Paskaitą apie garso sintezatorius ves Mantas Mulokas. Jis supažindins kaip veikia garso sintezatoriai ir kokie procesai vyksta su garsu. Profesionalus muzikantas iš Australijos, gyvenęs, studijavęs ir dirbęs beveik visuose pasaulio žemynuose, Rees Archibald skaitys paskaitą apie garso suvokimą pasaulio kultūrose.

Svečiai iš Austrijos Leo Bettinelli ir Nina Fountedakis pristatys neseniai patobulintą muzikinį instrumentą „LaserHarp“, kuris šiemet pelnė mokslinį apdovanojimą. O kvantinės fizikos ekspertas Vytenis Pranculis skaitys paskaitą intriguojančiu pavadinimu „Kvantinis šuolis jūsų fizikos suvokimui“.

Eksperimentinė muzika ir radijo teatras

Muzikinė Koncepto miestelio programa bus persipynusi su įvairiais garso performansais. Praėjusiais metais didžiulio populiarumo sulaukusio radijo teatro „Bilietų nėra“ aktoriai į festivalį atvyksta ir šiais metais. Aktorių trupė audio performansais žadins klausytojų vaizduotę iš naujo atrasdama bei kurdama naujus audio teatro žanrus. Siekdami atgaivinti klausymo kultūrą ir surasti daugiau teatro ir garso meno sąsajų, menininkai muzikinių, režisūrinių bei performatyvių eksperimentų metu kuria audio atmosferą, kuri pasitelkdama garsines išraiškas netikėtai atskleidžia literatūrinės medžiagos turinį. „Bilietų Nėra“ audioteatro spektakliai glostys klausą bei jausmus klasikinę bei modernią literatūrą perpindami elektroniniais garsais.

Pasak E. Valadkevičiūtės, Koncepto scenoje naktimis skambės eksperimentinė elektroninė muzika. Tarp įdomiausių pasirodymų –  jaunų aktorių grupė „Whale sounds“, kursianti legendą apie vienišą banginį. O Iggi & DJ Saga aka MLDC projektas visus žmones kvies į improvizacinę Jam sesiją. Visiems puikiai pažįstamas reivo krikštatėvis DJ Saga su savo programa pasirodys ir pagrindinėje festivalio scenoje.

Vienas įdomiausių Koncepto scenos pasirodymų – audiovizualinio eksperimentinio/idm elektroninės muzikos atlikėjo ir kompozitoriaus „Number Eleven“ šou. Garsėjantis vizualizacijomis, reaguojančiomis į garsą bei sudėtingų ritminių kombinacijų pasirodymais atlikėjas festivalyje pristatys savo trečiąjį albumą „Protrusion“ kuriame viskas netikėtai pakrypsta į audringiausią chaosą per visą „Number Eleven„ kūrybos laikotarpį. Taip pat atlikėjas sugros kūrinius ir iš pirmųjų savo albumų.

Festivalis „Yaga Gathering“ vyks liepos 28 – rugpjūčio 1 dienomis Varėnos rajone, Ežeraičio miške prie Spenglos ežero ir šaltinio.

Taip pat skaitykite

Bosinės gitaros: ką naudinga žinoti kiekvienam muzikantui

Muzikos pasaulis – tai įvairių garsų simfonija, o daugelio žanrų pagrindas – galingi ir skambūs ...