Šeštadienis , 20 liepos 2024
Pagrindinis / Kultūra / UNIKALI ŠIAULIŲ „AUŠROS“ MUZIEJAUS PARODA ATIDARYTA JELGAVOJE

UNIKALI ŠIAULIŲ „AUŠROS“ MUZIEJAUS PARODA ATIDARYTA JELGAVOJE

Svajūnas Sabaliauskas

Trečiadienio popietę G. Eliaso Jelgavos istorijos ir meno muziejuje (Latvija) atidaryta paroda ir pristatyta parodos knyga „Nepriklausomų valstybių – Lietuvos ir Latvijos – kūrėjai Mintaujos gimnazijoje“. Tai bendras Šiaulių „Aušros“ ir Jelgavos muziejų sumanymas. Knyga ir paroda parengtos lietuvių ir latvių kalbomis. Sumanymo autorė Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktoriaus pavaduotoja Virginija Šiukščienė. Į pristatymo iškilmes atvyko Lietuvos ambasadorius Latvijos respublikoje, Jelgavos miesto vadovai, Latvijos lietuvių bendruomenės atstovai, muziejininkai, istorija besidomintys jelgaviečiai.

Istorija atgijo spektaklyje

Edvardo Tamašiūno nuotr.
Edvardo Tamašiūno nuotr.

Mintaujos (nuo 1917 metų Jelgava) gimnazijoje mokėsi Lietuvos ir Latvijos būsimieji prezidentai, premjerai, nepriklausomybės akto signatarai, iškilūs menininkai. Mintauja buvo valstybingumo židinys Latvijos ir Lietuvos nepriklausomybės priešaušryje.

Iškilios mokyklos  istoriją susirinkusiems papasakojo Jelgavos gimnazijos auklėtiniai. Vaidinimas vyko latvių, vokiečių, rusų ir lietuvių kalbomis – tomis, kuriomis tuo metu kalbėjo Mintaujos gimnazistai.

Tarp vaidinamų personažų buvo ir Lietuvos respublikos prezidentas Antanas Smetona, Latvijos prezidentas Jānis Čakste, kuris būtent Mintaujoje nusprendė kovoti už Latvijos nepriklausomybę. Paminėtos ir kitos iškilios Mintaujos gimnazijos asmenybės, kūrusios Lietuvą: Ministrai Pirmininkai Mykolas Sleževičius, Juozas Tūbelis, Vytautas Petrulis. Mintaujoje mokėsi net keturi Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarai – Antanas Smetona, Kazys Bizauskas, Vladas Mironas, Jonas Smilgevičius.

Gimnazijos auklėtiniai kūrė istoriją

G. Eliaso istorijos muziejaus direktorė Gita Grase pasidžiaugė Šiaulių ir Jelgavos miestų bičiulyste ir „Aušros“ muziejaus darbu – „Nepriklausomų valstybių – Lietuvos ir Latvijos kūrėjai Mintaujos gimnazijoje“ – knyga ir paroda. Tai, pasak direktorės, didėlė dovana Latvijai nepriklausomybės 98-mečiui.

Jelgavos miesto meras Andris Rāviņš dėkojo „Aušros“ muziejui už didelį darbą, skirtą artėjančių Lietuvos ir Latvijos šimtmečių proga. „Prisiminti garbingos gimnazijos veiklą yra labai prasminga, kai gyvename neramiais laikais. Ši paroda reikalinga, kad suteiktų ramybės, jog viskas bus gerai. Esame dvi nedidelės šalys, bet galime didžiuotis savo istorija“, – teigė miesto vadovas.

Lietuvos ambasadorius Latvijoje Artūras Žurauskas pasidžiaugė Jelgavos ir Šiaulių muziejų bendru darbu ir didžiavosi Mintaujos gimnazistais, kurie „atvedė Lietuvą ir Latviją į nepriklausomybę“.

Pasak „Aušos“ muziejaus direktoriaus Raimundo Balzos, Šiaulių ir Jelgavos muziejus sieja tvirta bičiulystė, tad ši paroda ją dar labiau sutvirtins. „Nuo gimnazijos auklėtinių prasidėjo valstybės kūrimas. Ši paroda keliaus per Lietuvą ir Latviją, norisi, kad ją pamatytų kuo daugiau žmonių. Kaip muziejininkas žinau, kad parodą reikia ne tik apžiūrėti, bet ir studijuoti, todėl yra išleista ir parodos knyga“, – kalbėjo „Aušros“ muziejaus direktorius.

Pasak R. Balzos, pasirėmęs abiejų šalių 29 atminties institucijų ir 6 privačių archyvų bei kolekcijų informaciniais ištekliais Šiaulių ir Jelgavos muziejai padarė prasmingą ir kilnų darbą, kuris prisideda prie abiejų šalių valstybingumo įprasminimo ir istorinės atminties stiprinimo.

Atidarymo renginio iškilmingai daliai besibaigiant  R. Balza garbingiems svečiams įteikė po parodos knygą. Leidinį galėjo pasiimti ir visi susirinkusieji. Knyga išleista 700 egzempliorių tiražu. Sudarytojos ir tekstų autorės – Virginija Šiukščienė ir Birutė Lukošiūtė, tekstų autoriai – Gintas Putikis ir Gabrielė Jasiūnienė, redaktorė Lina Kazlauskaitė. Į latvių kalbą vertė Regina Kvašytė, į anglų – Solveiga Sušinskienė. Dizaineris – Vilmantas Dambrauskas, techninis redaktorius – Artūras Jaugėla.

Paroda 2016 metų lapkričio 16 d. – 2017 m. sausio 25 d. bus eksponuojama Latvijoje, 2017 m. vasario 16 d. – balandžio 30 d. – Šiaulių „Aušros” muziejuje, vėliau – įvairiose Lietuvos ir Latvijos institucijose.

Taip pat skaitykite

„Antikvariniai Kašpirovskio dantys"

„ANTIKVARINIAI KAŠPIROVSKIO DANTYS“ KNYGŲ MUGĖJE PRISTATYS ALBUMĄ IR VAIZDO KLIPĄ

Visada smagiai nusiteikę „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“ šią savaitę stebins ilgai lauktomis premjeromis. Vilniaus knygų mugėje ...